فوم مبل چیست؟

اگر می خواهید بدانید فوم مبل چیست و چه ویژگی هایی دارد با مبلینه کالا همراه شوید :

اثاثیه و لوازم منزل به مرور زمان و با استفاده مکرر کهنه و فرسوده می شوند. به خصوص مبلمان که همیشه در حال استفاده از آن ها هستید. باید همواره مراقب تمیزی پارچه، خراب نشدن چوب و دیگر چیزها باشید.

از طرفی برای آن که تشک مبل دوام کافی داشته باشد. و بر اثر زیاد نشستن از حالت طبیعی و نرمال خود خارج نشود باید اطلاعاتی درباره آن ها داشته باشید.

اما باید بدانید که مهم ترین بخش از هر مبلمانی دقیقا جایی که است که به چشم دیده نمی شود، یعنی فوم آن.

 

حال این سوال پیش می آید که فوم چیست؟

چنان چه مبل خود را برش دهید و داخل آن را خالی کنید به فوم مبل دسترسی پیدا خواهید کرد. بله، دقیقا همان ابر، فوم، یا اسفنج های سفید و شاید هم رنگی زیر تشک مبل است.

 

انواع فوم :

فوم ها انواع متعدد و متنوعی مانند نمدی، پنبه ای، فنری، لایه ای و چسبی دارند. نوع مواد و فوم استفاده شده از در مبل بستگی به کاربرد مبلمان و میزان راحتی و آسایشی است که از آن انتظار داریم.

فوم ها از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ها ساخته می شوند. از فوم ها در مبلمان و حتی صندلی های اتومبیل ها نیز استفاده می شود.

فوم ها به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت ها متنوع و مختلفی هستند. از لحاظ ماندگاری نیز طول عمر بیشتری نسبت به اسفنج های معمولی دارند.

فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند در دو نوع فوم سرد و گرم و فوم ویژه هستند.

 

فوم گرم:

این نام گذاری به دلیل نوع ساخت آن است. فوم هایی که در دمای بالای کوره ها پخته می شوند فوم گرم نامیده می شوند. این نوع فوم برای استفاده در کف مبلمان بهتر از اسفنج است.

از مهم ترین ویژگی فوم گرم می توان به سفت بودن آن اشاره کرد. البته که به مرور زمان و بر اثر استفاده مداوم نرم می شود و خاصیت ارتجاعی آن کمتر می شود.

 

فوم سرد:

این نوع فوم نیز در اثر حرارت غیر مستقیم یا دمای کمتری ساخته می شود. حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر است و در نتیجه نرم تر هم است. زیرا دمای کم باعث می شود فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول ها ایجاد شود.

 

بنا بر این هر دو فوم گرم و سرد نیاز به دما و حرارت دارند اما فوم سرد نیاز به حرارت کمتری دارد و یا حرارت آن غیر مستقیم است.

به دلیل راحتی و نرم بودن فوم سرد معمولا از آن در قسمت کف مبلمان راحتی استفاده می شود.

تشخیص فوم سرد و فوم گرم :

یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص آن ها فشار آوردن به فوم است. اگر دست خود را روی فوم سرد فشار دهید به سرعت به حالت اولیه خود باز می گردد. اما فوم گرم با کمی تاخیر به حالت اولیه خود باز می گردد.

 

کیفیت فوم :

فومی که دارای کیفیت خوب و بالایی باشد به راحتی فشرده و از هم گسیخته نمی شود. استفاده از فوم با کیفیت خوب تاثیر مستقیمی بر راحتی مبل خواهد گذاشت. همین طور ظاهر مبل را تا مدت های زیادی حفظ خواهد کرد.

 

طول عمر فوم :

انعطاف پذیری و دوام فوم دو فاکتور مهم هستند که تعیین کننده طول عمر فوم هستند. در این صورت از فومی استفاده کنید که دارای انعطاف پذیری بالا باشد.