اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ،معرفی پنج علامت خطر و معنی آنها

مانند اکثر تجهیزاتی که کار سنگین انجام می دهند، ابزارهای برقی دچار فرسودگی و استهلاک، خرابی و مشکلات الکتریکی می شوند. حتی اگر ابزارها به بهترین نحو استفاده شده و نگهداری شود، باز هم ممکن است از کار بیافتد و نیاز به بازرسی فوری و احتمالا تعمیر داشته باشد. اگر کار شما به یک سنباده نواری که از آن دود خارج میشود و یا یک اره فارسی بر که در حال جیغ کشیدن است، ختم شده باشد، می دانید که خرابی ابزار مشکلی نیست که آسان فرض شود. در این مقاله قصد داریم با معرفی ۵ علامت خطر، اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی را ساده تر کنیم. با مبلینه کالا همراه باشید.

با این وجود، با کمی بررسی دقیق، شما می توانید دلیل ایراد را تشخیص داده و اقدام بعدی را تعیین کنید. حال به بررسی ۵ علامت خطر در ابزار و چگونگی بازرسی صحیح آن برای انجام تعمیرات می پردازیم.

به یاد داشته باشید قبل از هرگونه اقدام جهت تشخیص ایراد احتمالی ابزار، مطمئن شوید که آن را از پریز برق جدا کرده اید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی

 

۱-ابزار روشن نمی شود

 • اگر ابزار شما روشن نشده و شروع به کار نکند، می تواند نشان از ایراد مهم الکتریکی نظیر خرابی قطعه باشد که نیاز به تعمیر ابزار یا تعویض قطعه خراب است.

 

 • کار را با بررسی کلید برق ابزار و اتصالات آن شروع کنید و مطمئن شوید که ایرادی وجود ندارد، چرا که صدمات ناشی از آب و حرارت می توانند در کار نکردن ابزار تقصیر داشته باشند. با استفاده از یک مولتی متر می توانید ولتاژ را در ابزار خود تست کنید و حرکت انرژی الکتریکی را در سیم، کلید و قطعات ابزار تشخیص دهید.

 

 • تجمع گرد و خاک در داخل یک ابزار می تواند از کار کردن ابزار جلوگیری کند. پس ذغال ها و فنرها جاییست که در قدم بعدی باید چک شود. قسمت ذغال ها بطور کامل شامل اتاقکی که در انتهای موتور بوده و ذغال ها و فنرها در آن قرار دارد و الکتریسیته را به موتور منتقل می کند، ممکن است به مرور زمان فرسوده و یا کوتاه شود. استهلاک ذغال ها را بررسی نموده و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید.

 

 • سیم برق خراب هم می تواند یک ابزار را در حین انجام وظیفه از کار بیاندازد و این ایراد قابل رویت بوده و سیم را می توان تعویض نمود. پیچ خوردگی، شکاف و قطعی ها در سیم، ممکن است جریان برقی را که به کلید ابزار میرود، قطع کند و این مشکل را می توان با استفاده از یک مولتی متر تشخیص داد، چرا که این ابزار می تواند خرابی سیم را به آسانی معلوم کند.

 

۲-ابزار جان ندارد

ابزار شما روشن می شود اما قدرت آن بقدری کم است که شاید شما ترجیح دهید به عنوان مثال از پیچ گوشتی دستی، کمان اره و یا تلمبه پایی استفاده کنید. هنگامی که ابزار دستی شما سرعتش کاهش یابد و دلیل آن، کمی شارژ باطری نباشد، محتمل ترین دلیل می تواند فرسوده بودن ذغال های کهنه ابزار باشد که باید تعویض شود. ذغال های کربنی، بلوک های کوچک کربن می باشند که جریان الکتریسیته را به موتور انتقال داده و همانطور که اشاره شد، با استفاده از ابزار، به مرور زمان مستهلک می شوند. اگر توان ابزار شما در حال کاهش بوده و سرعت و قدرتی را که انتظار می رود، ارائه نمی دهد، می تواند نشانگر رسیدن زمان تعویض این قطعات و تعمیر ابزار باشد.

 

 • همچون زمانی که ابزار روشن نمی شود، ذغال های کربنی را از لحاظ داشتن هرگونه سایش و فرسودگی زیاد و یا نشانه صدمه دیدگی بررسی کنید.

 

 

 • اما اگر ذغال ها سالم هستند، ممکن است کموتاتور ابزار یا سایر قطعات مرتبط صدمه دیده باشند. تغییر رنگ، رسوب و یا عایق ذوب شده در قطعات، نشانه های وجود ریشه ایراد در آنها می باشد.

 

 

۳-بوی سوختگی

موتورهای که بد کار می کنند، هنگامی که ایرادی وجود دارد، میل به تولید بوی سوختگی کاملا واضح دارند. در حالی که دوران و چرخش انجام می شود، ناگهان ابزار از کار می افتد و فقط بوی بدی از آن  می آید.

 • تشخیص علت این بو بستگی به طول عمر، مدل و کاربرد ابزار شما دارد. اگر ابزار شما دارای تسمه است، نظیر سنباده و رنده، اولین چیزی که باید چک شود تسمه می باشد.
 • اگر تسمه ابزار پاره یا خراب شود، بوی بد، این اتفاق را به شما لو می دهد و ابزار شما دیگر کار نخواهد کرد، اگر چه موتور همچنان کار می کند.

 

 

 • در صورت استشمام این بو در ابزارهای دیگر همچون اره برقی، شاید لازم باشد بررسی کنید که آیا خازن ها باید تعویض شوند.

 

 • دلیل دیگر این بو می تواند داغ شدن بیش از حد ابزار باشد. موتورها در زمان استفاده، حرارت زیادی تولید می کنند. اگر یک موتور به مدت طولانی و یا خیلی سنگین کار کند، ممکن است ابزار بیش از اندازه داغ شده و تولید بوی سوختگی کند. برای اینکه به بهترین نحو از ابزار خود محافظت کنید، بلافاصله هر ابزاری را که بوی سوختگی می دهد خاموش کنید و اجازه دهید تا ابزار نیم ساعت استراحت کند و پس از آن به جستجوی تشخیص ایراد بپردازید.

 

۴-صدای جیغ شدید

استفاده از ابزار برقی معمولا صدای بلندی تولید می کند. با این حال گاهی اوقات ابزار برقی شروع به ایجاد صدای جیغ بلند می کند. این صدا بالاتر و مافوق صدای  های  تولید شده توسط دریل چکشی برقی شما است.

 • اگر ابزار شما شروع به تولید چنین اصواتی نمود، در ابتدا مطمئن شوید که ابزار شما به درستی روغن کاری شده است.

 

 

برای این منظور می توانید قسمت نگهداری ابزار را در کتابچه تولیدکننده آن دیده و بهترین روش مداومت در روغن کاری ابزار خود را در آن بیابید.

 

 

 • یک راهنمایی ساده دیگر برای مشکل صدای جیغ ابزار، بررسی گیربکس آن می باشد. اگر ابزار شما دارای سیستم چپ گرد و راست گرد باشد (همانطور که اکثر دریل های برقی قادر به انجام این کارند)، ممکن است کلید مخصوص تغییر جهت دوران، در چرخ دنده ها گیر کرده باشد، به آرامی کلید فوق را به عقب جلو حرکت دهید و بعد با روشن نمودن دریل نتیجه را بررسی کنید.

 

 

۵-جرقه و دود

اگر ابزار برقی شما شروع به انتشار دود و جرقه نمود، بلافاصله آن را خاموش کنید. هرگز به استفاده از ابزاری که دود و جرقه تولید می کند ادامه ندهید. ابزار را به کناری گذاشته و اجازه دهید خنک شود، قبل از آنکه به تشخیص و یا تعمیر ابزار اقدام کنید.

 • همین که ابزار سرد شد، ورود هرگونه گرد و خاک و یا براده را به داخل ابزار بررسی کنید. خاک اره، براده و ذرات دیگر که اغلب در محیط کارهای سنگین در هوا پرواز می کنند، می توانند وارد قسمت تهویه ابزار شما شده و سبب تولید جرقه و دود شوند.
 • اگر سوختن ذرات خارجی تمام شد، شاید لازم باشد پوشش ابزار را باز نموده و صدمات ناشی از حرارت سوختن را بررسی کنید.

بهترین راه حل برای تعمیر ابزار های برقی و رفع ایراد آنها همان پیشگیری اولیه می باشد. همواره سفارش های تولیدکننده در مورد بهترین راه های نگهداری ابزار برقی را عمل کنید. پیگیری برنامه سرویس های منظم جهت نگهداری ابزار معمولا بهترین راه برای پیشگیری از آغاز ایرادهای ممکن است.

 

 

بسیاری از ایراد های رایج در ابزارها با بررسی ها و تنظیمات ساده قابل حل است تا زمانی برسد که ابزارهای ارتقاء یافته جدید برای نیازهای شرکت شما در دسترس شود.