دکوراسیون داخلی به سبک معاصر چیست؟

 

به لحاظ فنی طراحی معاصر ریشه در لحظه دارد.(در همین لحظه و در همین مکان) . اما به معنای عام این سبک از قرارداد ها و اصول سبک سنتی سر باز زده و تغییر رویه داده است.

به جای استفاده از تزیینات در این سبک ،از نمایه های ساده ، نرم و روان استفاده کنید ، استفاده از پارچه های خالص به جای استفاده از پارچه های چاپ رنگی، استفاده از وسایل جانبی به جای داشتن کلکسیونی بزرگ از وسایل .

نکته کلیدی این است که در طرح دکوراسیون معاصر به استفاده از اشکال هندسی ساده پرداخته شود و دید منظر خانه را باید با یک سری خطوط منحنی (دایره ،کمان ، استوانه و امواج موجی شکل ) به تعادل رساند.

هر آنچه باید قبل از اجرای دکوراسیون در خانه بدانید سبک معاصر :

پالت رنگ:

کرم ، سفید ، قهوه ای مایل به قرمز، بژ ، سیاه و سفید رنگ های پایه هستند که رنگ دکوراسیون معاصر بر اساس آن شکل می گیرد .استفاده از یک رنگ تک رنگ، و یا استفاده از از یک رنگ با سایه های متفاوت از همان رنگ باعث میشود که خطوط و اشکال در یک فضا در مرکز صفحه نمایش قرار گیرد.

دیوار ها:

دیوار ها در یک دکوراسیون داخلی معاصر عاری از هر گونه تزیینات است. پس فرصت مناسبی است که با تصاویر هنری جذاب و ساده به فضا جلوه داده شود.

در صورتی که دیواری در فضا وجود دارد که به واسطه که به واسطه رنگ و مصالح متفاوت در مرکز توجه است یا وسایلی داریم که نقاط کانونی در فضا هستند ، اثر هنری نباید با آنها تقابل کند. قاب هایی از جنس شیشه, فلز و چوب طبیعی به صورت مات و براق به رنگ های سیاه یا سفید برای آثار هنری عالی هستند. اگر از چند قاب عکس در کنار هم میخواهید استفاده کنید, آنها را در کنار هم نصب کنید. انجام اینکار باعث ایجاد یک نمای کلی از قاب عکس ها به جای نمای پراکنده از قاب های دور از هم میشود.

کفپوش:

در این سبک به جای استفاده از قالیچه و فرش از سطوح سخت تر مانند بامبو ،چوب های جنگلی مانند افرا و زبان گنجشک ،سنگ و سرامیک استفاده میشود . همچنین کف یک اتاق به سبک معاصر را می توان با الوار یا بتن لکه دار تیره پوشش داد. در صورتی که مدنظر دارید که اتاق را سر تا سر فرش کنید از فرش با رنگ خالص بدون سایه و کرک های کوتاه استفاده کنید.

مبلمان:

مبل ها در دکوراسیون به سبک معاصر باید نمایی پررنگ داشته باشند اما در عین حال ساده, دور از شلوغی و بدون تزئین باشند. استفاده از اشکال هندسی, تمیز و صاف ضروری است. رومبلی ها اغلب تن رنگ های خنثی, سیاه و سفیدی که در بافت های پشمی, کتانی, ابریشمی و کنفی وجود دارد را میپوشاند اما استفاده از بالش به اشکال هندسی رنگ و بافت میبخشد. مبلمان معاصر دارای خطوطی واضح و نمایه ای برجسته و موثر است. در نظر داشته باشید میز  صندلی های با ارتفاع اغراق آمیز بلند می تواند باعث ایجاد حس ناخوشایندی در فضای معاصر شود.

نور و روشنایی:

در صورتی که فضا درخشندگی نداشته باشد با سبک معاصر سازگار نیست . بدین معنی که بیشترین نور را منعکس میکند باید در فضای معاصر به کار برده شوند. کرم ، فولاد ،چوب جلادار ، شیشه و پلاستیک و کاشی همگی مصالحی هستند که می توانند تا از کنار هم قرار گرفتن آنها نور تلطیف شده ای فضای معاصر را در بر گیرد ، همچنین در نظر داشته باشید انعکاس بیش از حد نور چشم را اذیت میکند . میتوان با ترکیب عناصر مات در فضا از درخشش نور کاست .برای این کار میتوان شیشه های مات را توصیه کرد.

نورپردازی:

نوپردازی در این سبک به صورت پراکنده است و به جای لوسترهای آویز و نورپردازی مرکزی از چراغ های توکار و نور مخفی استفاده می شود. لامپ های هالوژن در طراحی داخلی به این سبک خیلی کاربرد دارند. در صورت استفاده از لوستر، نوع آن باید ساده و بدون آویز باشد.  عناصر متالیک و رنگی را به منابع نور خود اضافه کنید. در بالای تابلوهای نقاشی, پوستر و یا تصاویر چاپی نورپردازی کنید، نورپردازی باعث میشود توجه افراد به تابلوها و تصاویر روی دیوار جلب شود. مجسمه هایی که به سبک هنری معاصر ساخته میشود را نیز میتوان روی پایه یا ستون قرار داد تا بیشتر در معرض دید قرار گیرند.

پرده :

در فضای معاصر نمیتوان پرده های ضخیم را در مقابل پنجره قرار داد. تعداد پنجره ها در فضای معاصر زیاد است و از اهمیت زیادی برای ایجاد روشنایی فضا برخوردارند. پنجره ها در یک فضای معاصر بدون هیچ پوششی رها میشوند تا بتوانند نور کافی را به فضا انتقال دهند.

شاید شما تمایلی نداشته باشید تا حریم خصوصی در معرض دید قرار بگیرد. یک راه حل برای آن استفاده از  پرده با پارچه های ظریف و شفاف است یا پنل های صلبی که مشبک هستند و رنگی هماهنگ ب دیوار دارند و یا پرده هایی که شبکه ای هستند و جلوی دید به بیرون را نمی گیرد.

طراحی داخلی به سبک معاصر:

در این مقاله قصد داریم در خصوص طراحی داخلی ،چیدمان و نوع مبلمان ، رنگ در فضاهای داخلی یک خانه به سبک معاصر(مدرن امروزی) شامل فضای آشپزخانه ، نشیمن ، اتاق خواب و …. مباحثی را مطرح کنیم تا از این مقاله بتوانید به عنوان مرجعی کامل در زمینه طراحی، چیدمان و اجرای دکوراسیون معاصر در خانه خود بهره‌مند شوید. با ما همراه شوید.

آشپزخانه به سبک معاصر

با اینکه در آشپزخانه‌های به سبک معاصر نیازی به استفاده از آخرین لوازم وتجهیزات آشپزخانه نیست اما شما سعی کنید که همه‌ چیز را به روز کنید. این سبک طراحی یک سری ویژگی‌های مشخصی دارد که آن را تعریف می‌کنند. برای مثال در آشپزخانه‌های به سبک معاصر بیشترین فوکوس روی کارایی و عملکرد بالای آن است و این اولین و مهم‎ترین ویژگی این سبک طراحی می‌باشد. در واقع هدف این است که شما هر چیزی که نیاز دارید را در آشپزخانه‌تان داشته باشید، بدون اینکه فضای شما بهم‌ریخته یا کوچک بنظر برسد. معمولا مبلمان آشپزخانه‌ی معاصر کاملا مینیمالیستی بوده و دارای طراحی اولیه، شکل ساده و خطوط صاف و مستقیم می‌باشد.

رنگ‌های استفاده شده برای این سبک طراحی نیز باید ساده باشند و به همین دلیل رنگ‌های خنثی بهترین انتخاب بدین منظور هستند. فضای آشپزخانه‌ی شما باید بسیار تمیز و باطراوات باشد به طوری که شما آزادانه بتوانید در آن حرکت کنید و هر آنچه که مورنیازتان است را پیدا کنید. محبوب‌ترین رنگ مورد استفاده در فضاهای معاصر سفید و سیاه است و گاها نیز شما می‌توانید سایه‌های چوبی رنگ را به پالت رنگی خود اضافه کنید. علاوه بر این‌ها شما باید از یک رنگ تاکید و پرجنب‌وجوش در طرح رنگی خود استفاده کنید و یکنواختی فضای موجودتان را از بین ببرید. شما می‌توانید این رنگ تاکید را روی مبلمان، گلدان یا ظروف پذیرایی و میوه‌خوری خود استفاده کنید و فضای گرم و صمیمی بسازید.

اگر به دنبال ظاهر براق و درخشانی برای آشپزخانه‌تان هستید، از کابینت های سفید براق استفاده کنید  زیرا انعکاس نور از کابینت و میزهای شفاف باعث میشود که فضای آشپزخانه بزرگ تر جلوه نماید. معمولا استیل در سبک معاصر کاربرد بالایی دارد و می‎تواند زیبایی خاصی را به آشپزخانه‌تان اضافه کند. اگر می‌خواهید که از عناصر چوبی در فضای آشپزخانه استفاده کنید، بهتر است که به سمت‌ چوب‌هایی با رنگ روشن و ترکیب با سنگ مرمر بروید.

نشیمن به سبک معاصر

خانه‌های معاصر به صورت فوق‌العاده‌ای این پتانسیل را دارند که رنگ‌های سیاه و سفید را به خوبی با هم ترکیب نمایند. از قالیچه‌ها یا موکت‌های با همین ترکیب رنگی ساده استفاده کنید. شما می‌توانید در کنار این ترکیب رنگی، از رنگ‌های پرطراوت نیز برای ایجاد نقاط کانونی اتاق استفاده کنید. آثار هنری رنگارنگ، استفاده از لوازم چوبی به رنگ روشن ،مبلمان فلزی براق یا مات  و وسایل روشنایی که میتوان آنهارا از آهن و رنگ مشکی تهیه کرد و پارچه‌هایی با طراحی مدرن ، آینه و قالی می‌توانند در دکوراسیون معاصر شما در کنار ترکیب سیاه و سفید بکار روند.

اگر رنگ خاکستری را با قهوه ای یا شکلاتی مخلوط نمایید رنگ گرم و متناسب طراحی شما در کنار رنگ های سیاه و سفید ایجاد خواهد شد. به رنگ های طبیعی مانند رنگ گل ها و گیاهان خانگی اجازه بدهید قوانین استفاده از رنگ های سیاه و سفید را نقض کند . استفاده از رنگ های طبیعی در محیط سیاه و سفید جلوه ای خاص به آنها خواهد داد.

از رنگ مشکی برای ایجاد نقطه کانونی در پس زمینه رنگی اتاق نشیمن استفاده کنید. اگر شما دوست دارید که در کنار این دو رنگ از تونالیته رنگ های دیگری نیز استفاده کنید ، اشکالی ندارد. شما  میتوانید با اضافه کردن زمینه های زرد ،صورتی ،قرمز یا ارغوانی ظاهر متفاوت تری را به دکور اتاق اضافه کن اما رنگ های سفید و مشکی را همچنان برجسته نگه دارید.

اتاق خواب به سبک معاصر

ساده ترین راهکار برای به تصویر کشیدن ظاهری مدرن تر این است که رنگ سیاه را رنگ غالب قرار داده و از رنگ سفید و رنگ های اضافی در پس زمینه استفاده کنیم. حس و حال مدرنیته می تواند با استفاده از الگوهای راه راه به دست آید. این حالت را با اضافه کردن وسایل تزئینی با تن رنگی مشکی و خاکستری ایجاد کنید. برای طراحی با ظاهر صنعتی از قطعات فلزی در سرتاسر اتاق استفاده کنید. به شما پیشنهاد می شود استفاده از کاغذ دیواری های غیر معمول و لوازم تزئینی را فراموش نکنید.

در اضافه کردن وسایل بیش تر به این طراحی، مانند وسایل تزئینی طیف های مختلف رنگ خاکستری می تواند مورد استفاده قرار گیرد. لامپ خاکستری تیره، تخت خواب خاکستری روشن و دیگر امکانات همه به جذابیت طراحی می افزایند. رنگ خاکستری با طیفی بین سیاه و سفید، تمام اجزاء اتاق را به هم ربط می دهد و تمام اجزاء اضافه را طوری نشان می دهد که برای پنجره ها، پرده سیاه می تواند انتخاب جسورانه ای باشد مخصوصا اگر در سایر قسمت های اتاق رنگ سفید بیشتر از رنگ سیاه استفاده شده باشد. پرده های سفید فضایی دنج ایجاد می کنند. پرده های سیاه به همراه طراحی سفید این اجازه را می دهند که حس دنیای مدرن به خوبی در فضای خانه تداعی شود.

حمام به سبک معاصر

در هنگام  طراحی حمام به سبک معاصر، از عناصری با الگوها و اشکال منحصر به فرد غافل نشوید. لوازم جانبی با اشکال هندسی برای طراحی حمام های معاصر عالی هستند و می توانند بر روی کفپوش، کاسه روشویی، مبلمان و یا در وسایل جانبی به طور برجسته نمایان شوند. در این تصویر حمام معاصر، کفپوش طرح دار سیاه و سفید و آینه دایره ای براق روی دیوار نگاه ها را به خود جلب می کند.نور پردازی ساده را فراموش نکنید.

نتیجه گیری:

رنگ سیاه و سفید دو رنگ ساده هستند که می توانند دکور پیچیده و زیبایی ایجاد کنند. تضاد بین این دو رنگ می تواند استایلی برای سبک های مختلف از جمله مدرن، سنتی، رمانتیک، شاد یا شخصی ایجاد کند و امکانات نامحدود و متعددی برای این کار وجود دارد. هیچ ترکیب رنگی به طور کامل ایده آل نیست اما طراحی بر پایه رنگ سیاه و سفید می تواند دکوراسیونی کامل و بی نظیر برای افرادی که به آن تمایل دارند ایجاد کند. برای یافتن بهترین طراحی داخلی برای اتاق خواب و سایر اتاق ها نیاز به تجربه دارید. رنگ، لوازم تزئینی و وسائل بیشتری اضافه کنید. خلاق باشید و از خطا کردن نهراسید.